Web Tasarım Ankara
 • LEVENT BAŞTÜRK’ÜN HAHAM MİCHAEL LERNER İLE YAPTIĞI MÜLAKAT
  LEVENT BAŞTÜRK’ÜN HAHAM MİCHAEL LERNER İLE YAPTIĞI MÜLAKAT

  14 Ekim 2012'de Haham Michael Lerner'la İstanbul Küresel Forumu sırasında oldukça detaylı bir röportaj yapmıştım ve de bu, http://thenewturkey.org sitesinde yayınlanmıştı. Şu an sitede yok. Röportaj, Tikkun Dergisi ve felsefesi, Obama dönemi dış politikası, İsrail işgali ve Arap Baharı gibi konular üzerinde yoğunlaşmıştı. Liberal sol anlayışa sahip olan Lerner, Obama dış siyasetine ciddi eleştiriler getirmişti. Aşağıda 14 Ekim 2012’de, Lerner ile Swiss Hotel’ya yapmış olduğumuz röportajı bulacaksınız.

 • 100. YILINDA SYKES-PICOT ANTLAŞMASI VE ORTADOĞU
  100. YILINDA SYKES-PICOT ANTLAŞMASI VE ORTADOĞU

  Ortadoğu’da bugün yaşananlar konusunda sadece sömürgeci ulusları sorumlu tutmak elbetteki resmi tam ve net olarak görmemizi temin etmiyor. Ancak bütün olanlardan sadece Arapları veya bölge halklarını sorumlu tutmak da dürüst bir yaklaşım değil. Bugün yaşananları anlamak için pek çok fenomeni birlikte değerlendiren bir yaklaşıma ihtiyaç var.

 • ABD-İsrail İttifakı: Simbiyotik İlişki
  ABD-İsrail İttifakı: Simbiyotik İlişki

  II. Dünya Savaşı’ının bitiminden bugüne kadar olan dönem içinde İsrail ABD hariç, eski sömürgeci güçlerin herhangi birinden daha fazla ülkeyi bombaladı ve işgal etti. Ayrıca pek çok ülkede gizli operasyonlar düzenledi. İşgal ettiği toprakların çoğundan çekilmesi ve uluslararası hukuku ayaklar altına alan bir işgal düzeni kurdu. Ancak İsrail yaptıklarından dolayı hep cezasız kaldı. Ne bir uluslararası mahkeme tarafından denetlendi, ne de ekonomik yaptırımlara maruz kaldı. Amerikan yönetimi BM Güvenlik Konseyi’nde sürekli veto hakkını kullanarak ve NATO ittifakı üyelerine ve AB üyesi müttefikler...

 • KUDÜS İNTİFADASI, TOPRAK GÜNÜ VE FİLİSTİN’İN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ
  KUDÜS İNTİFADASI, TOPRAK GÜNÜ VE FİLİSTİN’İN ÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ

  Suriye savaşının yol açtığı yıkım ve küresel ve bölgesel aktörlerin bölgenin geleceğini şekillendirmek amacıyla dikkatlerini bu ülke üzerine yoğunlaştırmaları Ortadoğu’daki bütün siyasi sorunların kaynağı sayılabilecek Filistin Sorunu’nun gözardı edilmesini beraberinde getirdi.
  Gazze zaten epeydir İsrail denen Siyonist entiteye karşı aleni mücadelenin adresi gibiydi. Hatta Gazze’nin bu husisiliği, Filistin Sorunu’nun bir “Gazze Sorunu”na indirgenmesi gibi bir riski de beraberinde doğuruyordu. Bu sakıncalı gidişata Filistin Sorunu’na konjonktürel sebeplerle zaman zaman ilgi duyan bölgesel...

Yorumlar


Hiç Yorum Yapılmamış. İlk yorumu siz yapın...

Kategori: Yazarlar